ISO 9001 standardı bir yandan operasyonel süreçleri sürekli olarak geliştirirken diğer taraftan müşterinin kalite şartlarına cevap verecek Kalite Yönetim Sistemini geliştirmenize yardımcı olmaktadır.  

ISO 9001 standardının kullanılması kısa teslim süreleri, teslimatta güvenilirlik, yüksek kaliteye sahip ürün ve hizmetlerin istikrarlı bir şekilde temin edilmesi gibi hem sizin hem müşterilerinizin yararına olan sonuçlar vermektedir.

ISO 9001 standardına uymak işlemlerinizde prosedürleri ve süreçleri geliştirmenizde ve optimize etmenize yardımcı olacaktır. Neyin önemli olduğu konusuna odaklanabileceksiniz ve hem zaman hem de para tasarrufu sağlayabileceksiniz, bu da size ileride karşılaşabileceğiniz sorunlarla mücadele açısından daha rekabetçi ve daha donanımlı bir kuruluş olma imkanı sağlayacaktır .

İster küçük ölçekli bir şirket ya da küresel bir kuruluş olun, ISO 9001 sertifikasyonu iş yaptığınız her yere bariz bir mesaj gönderir. Sertifikasyon dünyadaki tüm yerel piyasalar nezdinde şirketinize duyulan güveni artırır, rekabet gücünüzü yükseltir.

Pak Pack harici denetim hizmetlerimiz tedarikçileriniz ve yüklenicilerinizin ilgili mevzuata her yönüyle uydukları, sözleşmeden doğan yükümlülükleri ve mal ve hizmetlerin teslim şartlarını yerine getirdikleri konusunda size tam anlamıyla emin olma şansını verir.  Bu tedarik zincirinin denetlenmesi işinizde ürün şartlarını ve müşteri hizmetleri teslim koşullarını yerine getirirken yaşanabilecek olası talihsizlikler riskini ortadan kaldıracak olup, bu itibarla müşterilerinizin her yönüyle memnuniyet duyacağı şekilde hizmetlerinizi sunmaya devam edeceksiniz.

Harici denetim hizmetimiz yüksek rekabet gücüne sahip fiyatlara yönelik olarak hızlı denetim hizmetlerine ihtiyaç duyan işletmelere hızla cevap verebilmektedir.

Kalite Yönetim Sistemi denetimlerinin faydaları:

  • İşletmenin incelenmesine/ gözden geçirilmesine yönelik bilgi sağlar 
  • Yönetimin şirketin ihtiyaçları doğrultusunda uygulamalar yapmasını sağlar
  • Kişisel farkındalığı, katılımı ve motivasyonu geliştirir
  • Sürekli gelişim ve ilerleme için fırsatlar sağlar 
  • Müşteri güvenirliği ve memnuniyetini artırır
  • Operasyonel performansı yükseltir